Buldum, buldum!

Buldum, buldum! (Euroka, euroka !)

M.Ö. 287 – 212 yılları arasında yaşamış olan Arşimet, Sicilya’nın yerlilerindendi. Babası astronom olan Arşimet’in, yaşamının büyük bölümü bir Yunan kent devleti olan Sirakuza’da ge.irdiği ve Sirakuza Kralı 2. Hieron bir gün altın tacına gümüş karıştırılmış olduğunda kuşkulanmış ve bu sorunu çözmesi için Arşimet’i çağırmıştır. Ondan tacının mahiyetini öğrenmek istemiştir. Ancak Arşimet bu soruna bir türlü çözüm bulamamıştır.

Bir gün banyo yaparken kol ve bacaklarının suyun içinde daha hafiflediğini fark eden Arşimet hemen sokağa fırlayarak “Euroka, euroka” (Buldum, buldum) diye bağırmaya başlamıştır.Arşimet’in bu büyük buluşu  “Arşimet Kanunu” diğer adıyla “Sıvıların Dengesi Kanunu” olarak adlandırılmıştır. Arşimet bu keşfiyle su içine daldırılan bir cismin, taşırdığı suyun ağırlığı kadar kendi ağırlığından kaybettiğini bulmuştur.
Arşimeti Hieron‘un altın tacında kullanılan altının gerçek olup olmadığını hesaplamak için önce tacı, sonra altını en son olarak da gümüşü suya daldırmış ve her seferinde taşan su miktarını mukayese etmiştir. Bylece tacın altın ve gümüş karışımından yapılmış olduğunu tespit etmiş ve kuyumcunun sahtekarlığını ortaya çıkarmıştır.

Facebook"
Buldum, buldum!
14 Haziran 2013, 2.173 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası