Diyojen: “Gölge etme, başka ihsan istemem”

diyojen kimdir ? diyojen sözleri ve felsefesi

M.Ö. 412 yılında Sinop’ta doğan Diyojen, kuyumculuk yapan babasının sahte para basması üzerine babasıyla birlikte Sinop’tan sürülmüştür. Atina’ya yerleşen baba-oğulun bundan sonraki yaşamları hep sıkıntı ve sefalet içinde geçmiştir. Diyojen, Kinik Felsefe Okulu‘nun kurucusu Antisthenes‘in en ünlü öğrencisidir. Kinik felsefesinin düşünce yapısına göre üstün olmak, erdemli olmaktır. Bilim, şan, şeref, servet, hor görülmesi gereken şeylerdir.

Bu felsefe özentiye, yapmacıklığa karşı olup, bunları kötülemek ve onların karşısına doğal olan tavrı koymak amacını taşır. Diyojen’in yaşam şekline bakıldığında da kinik felsefesinin etkisi altında olduğunu açık şekilde görülmektedir. Diyojen’e göre kişi istek ve arzularını en aza indirgeyerek yaşamalıdır.

Ancak Antisthenes’in savunduğu kinik felsefeye ait düşünceleri Diyojen çok uç noktalara kadar götürmüş ve bunlara uygun bir yaşam sürmüştür. Öyle ki dört mevsim boyunca sokaklarda çıplak ayakla dolaşan Diyojen, donmuş heykellere sarılıp bedenine acı çektirdi. Eflatun’un kendisine “çılgın Sokrat” dediği Diyojen, tam bir zenginlik ve refah düşmanıydı. Bunların erdeme karşıt değerler olduğunu iddia ederdi. Diyojen hayatını kilden yapılmış bir küpün içinde geçirmiştir. Üstünde köpek derisine benzer bir harmanisi ve elinde değneğiyle tüm ömrünü büyük bir sefillik içerisinde yaşamıştır. Aşırı gururlu bir kişiliğe sahip olması onu tüm insanlardan uzaklaştırmış, bu yüzden hiç dostu olmamıştır. Diyojen hayatı boyunca hiç kimseyi beğenmediği için kendisini himaye eden kimsesi de olmamıştır.

Yapayalnız bir hayat yaşayan Diyojen’in günümüze kadar gelen sözlerine bakıldığında, onun insanlara karşı bir sempatisinin olmadığı, hatta onların büyük bir kısmını küçümsediği anlaşılmaktadır. Makedon ordularının başkomutanı Büyük İskender‘in, Korent’te bulunduğu sırada, güzel konuşması ve üstün zekası ile dikkat çeken Diyojen’le görüşmek için onun yaşadığı yere gittiği söylenmektedir. Ancak güneşlenmekte olan Diyojen’e bir isteği olup olmadığını soran İskender’e ünlü filozofun “Gölge etme, başka ihsan istemem!” dediği anlatılmaktadır. Bu ünlü konuşmanın ardından İskender’in, yakın çevresine “İskender olmasaydım Diyojen olmak isterdim.” dediği şeklinde söylentiler yayılmıştır.

Hayatı insanlardan tamamen kopuk ve sevgisiz geçen Diyojen’in tüm anormal davranış ve konuşmalarına rağmen insanlardan saygı gördüğü, hatta ölümünden sonra onun adına Korintosluların ve Sinopluların heykeller dikerek anısını yaşattıkları bilinmektedir.

Diyojen’in bazı seçme sözler;

Diyojen, bir gün gündüz vakti Atina sokaklarında elinde fenerle dolaşıyormuş. Soranlara ise “Dürüst bir insan arıyorum!” diye cevap vermiş. Diyojen’in, bu davranışıyla Atina’da dürüst, mert, sözüne güvenilir bir adam bulmanın çok zor olduğunu dikkat çektiğini anlaşılmaktadır.

-Diyojen, hayatı boyunca zorluk ve yokluk içinde yaşamıştır… Öyle ki bir gün yiyecek bir şeyler için koşturan fareyi gören Diyojen’in “Hele bak! Bu hayvan Atinalıların mutfağına girmeyi biliyor da ben sofralarına oturamıyorum.” diye bağırdığı söylenmektedir.

Eflatun‘u ziyaret eden Diyojen, Eflatun’un halılarını çiğneyerek, “Eflatun’un gururunu ayaklarımla eziyorum.” demiştir.

– Kendisine, “Hiçbir şey bilmediğin halde felsefe yapıyorsun.” diyenlere Diyojen şu cevabı vermiştir; “Bilgeliği taklit etmek de filozof olmak demektir.

Diyojen, iki kişiden birinin yol vermeden geçmesinin mümkün olmadığı bir sokakta, bir gün zengin ve kibirli bir adamla karşılaşmıştır. Kendisine, “Ben bir serserinin önünden kenara çekilmem.” diyen mağrur zengine karşılık olarak Diyojen “Ben çekilirim!” diye sakince cevap vermiş ve kenara çekilmiştir.

Bir gün çeşmeden avucu ile su içen bir çocuk gören Diyojen, “Bu çocuk bana fazladan eşyam olduğunu öğrettim” diyerek birkaç parça eşyasından biri olan elindeki su çanağını kırıp atmıştır.

Facebook"
Diyojen: “Gölge etme, başka ihsan istemem”
17 Ocak 2014, 2.888 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası