İnstagram Nasıl Kullanılır ?

instagram nasıl kullanılır ve instagram hesabı nasıl açılır ? instagram nedir ? instagram bilgisayarda kullanmak üzerine gelen sorular üzerine bu makaleyi ele alıyoruz. Öncelikle instagram hakkında biraz bilgi verelim. Günümüzde en çok tercih edilen mikro denebilecek bu sosyal medya mecrasının başlangıcı 2010 yılına dayanır. Kevin Systrom ve Mike Krieger instagram uygulamasını sadece iPhone ve iPad (ios) için hazırlamışlardır. Daha sonra müthiş ilgi ile android yazılımlara da kullanılır hale gelmiştir. Sadece fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilen instagram mecrası günümüzün en çok kullanılan sosyal ağ sitesi olmayı başarmıştır. Özellikle kaliteli filtreler, efektler ve başarılı sosyal ağ paylaşımları ile kullanıcı potansiyelini artırmıştır. Özellikle Facebook kullanımının azaldığı şu dönemlerde instagram ile paylaştığınız fotoğraf veya videoyu diğer sosyal medya sitelerinde de otomatik olarak paylaşıma sunabiliyorsunuz. Böylelikle eski facebook fotoğraf paylaşım etkinliği de önemini yitirmiş oluyor. Üstelik istediğinizi takip edebilme seçeneği ile rahatsız edilme oranınız facebook’a göre minimize ediliyor. Instagramın popüleritesiyle ilgili şöyle bir bilgi sunalım sizlere; instagramda günde 50 milyon üzeri fotoğraf paylaşımı, saniye 9000 üzeri beğeni ve saniyede 2000 yorum yapılıyor. Çılgınca bu rakamlar her gün katlanarak artıyor.Bu uygulamayı kitlelere özellikle sevdiren husus ise çektiğiniz fotoğrafa kısa sürede, tek tuşla ve basit bir arayüz ile efektler, blurlamalar yapabiliyor olması yatıyor.

Instagram Nasıl Kullanılır?

instagram bir süredir sadece iPhone, iPad (ios yazılımları) haricinde Android uygulamasına sahip telefonlarda da kullanılabiliyor. Bilgisayarda ise sadece fotoğrafları görüntüleyebiliyor ve çıkış yapabiliyorsunuz. Bu yüzden instagram kullanacaksanız bu iki yazılıma sahip telefonlardan birine sahip olmanız gerekmektedir. Bilgisayardan üyelik açamıyorsunuz. Henüz bilgisayarlara yayılmaması çok büyük bir eksiklik olarak gözüküyor. Bir çok ziyaretçi instagram nasıl kullanır diye sorular yağdırmıştı. Uzun makalemizin kritik kısmına geliyoruz.Resimi olarak anlatacak olduğumuz instagram kullanımı iPhone telefonuna göre hazırlanmaktadır.

Instagram Kullanımı Resimli Anlatım

instagram kullanimi instagram kullanımı

iPhone telefonunuzda appstore uygulamasına giriş yapın. Search türkçesi arama olan butona tıklayınız ve instagram yazınız ve arama işlemini başlatınız. Sonuç olarak size gözükecek olan instagram uygulamasını indiriniz. Bu indirme işlemi sırasında appstore sizden appstore üyelik kimliği ve şifresini isteyecektir. instagram ücretsiz bir uygulamadır. Daha sonra indirdiğiniz uygulamada ilk kez instagrama kayıt ol acaksanız register türkçesi kayıt ol butonuna tıklayarak üye oluyorsunuz. İsterseniz facebook hesabınız ile otomatik olarak üye olabilirsiniz. Facebook ile instagrama kayıt olursanız arkadaşlarınızı daha çabuk takip edebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınıza bildirim olarak instagrama kayıt olduğunuza dair bildirim gider. Eğer daha önce üye iseniz sign in türkçesi instagram giriş yap ile üye girişinizi yapabilirsiniz.

Instagrama kayıt olduğunuza göre instagram kullanmaya da başlayabilirsiniz. Sol alt tarafta ev görseline tıkladığınızda, arkadaş listesinize eklemiş olduğunuz kişilerin paylaştığı fotoğraf ve videolara Facebook üzerindeki zaman akışı tarzı bir görünümle önüne çıkar. Altta ev görselinin yanındaki yıldız biçimindeki görsel ise Explore diye isimlendirilmiş olan, Instagram uygulamasının sizin için genellikle rastgele veya arkadaşlarınız tarafından da beğenilmiş olan 15 popüler fotoğraf ve video olarak size yayınlar.

 

instagram bildirimleri push

Instagram uygulamasının en alt ve orta kısımında yer alan kamera görseli ise fotoğrafların veya videoların çekilip veya fotoğraf ve video albümünüzden istediğinizi seçip Instagrama yükleyebileceğiniz kısımdır. Hemen bir fotoğraf çekip yada albümünüzden bir fotoğraf seçip arkadaşlarınızda paylaşabilirsiniz !

Kamera görselinin yanında yer alan kalp görseli ise sizin paylaştığınız fotoğraf veya videoların kimler tarafından beğenildiğini veya yorumlandığını görüntüleyebileceğiniz kısımdır. Ayrıca bu kısımdan arkadaşlarınızın hangi fotoğrafları beğendiğini de görebilir, takip edebilirsiniz.

instagram uygulamasınının en alt ve en sağ tarafında bulunan kutu görseli ise profilinizi görüntüleyebileceğiniz kısımdır. Bu kısımda kaç adet fotoğrafı ve video yayınladığınızı tam rakam olarak görebilir, instagramda ne kadar takipçiniz olduğunu ve sizin instagramda kaç kişiyi takip ettiğinizi rahatlık ile görüntüleyebilirsiniz. En önemli kısımlardan birisi ise en üst ve sağ köşede bulunan ayarlar görseli butonudur. Ayarlarınızdan instagram hesabınızı istediğiniz sosyal medya (facebook, twitter, digg vs) ile bağlayabilir. Paylaştığınız fotoğraf ve videoların diğer sosyal ağlarda da aynı anda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz aralarından bir kaçını da seçebilirsiniz. Ayrıca çok fazla takipçiniz olduğu taktirde sürekli push bildirimi yani telefonunuza uyarı gelmesi sıkıcı olabilir. Bu nokta da push bildirimlerini kapatabilirsiniz.

Facebook ile instagrama kayıt olduysanız hemen rehberiniz ve facebook hesabınızdaki arkadaşları takip edebilirsiniz. Böylelikle instagrama çok hızlı bir giriş yapmış olur bu sosyal ağ mecrasının tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. instagram kullanımı ile ilgili bu makale merak ettiklerinizi açıklayamadı ise lütfen yorum ile bize soru ve sorunlarınızı bildiriniz. Ayrıca ilk hangi fotoğraf veya videoyu paylaştığınızı da bize yazarsanız çok seviniriz.

Facebook"
İnstagram Nasıl Kullanılır ?
6 Kasım 2014, 1.696 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası