Kadınlar yüz hatırlamada daha başarılı

Kanada'daki McMaster Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, kadınların yeni tanıştıkları kişilerin yüzüne erkeklere oranla uzun süre baktığını, bu durumun hafızada daha zengin ve fazla bilginin toplanmasını sağladığını gösterdi.
 
Katılımcılara bilgisayar ekranında bazı yüz fotoğrafları gösterildi. Yüzlere verilen isimleri hatırlamalarını istenen katılımcıların göz hareketleri taranarak nereye, ne kadar süre baktıkları tespit edildi. İlk grup, deneyden bir, diğer grup ise 4 gün sonra teste tabi tutuldu.
Bilim adamları, kadınların yüz hatlarına "farkında olmadan" daha fazla odaklandıkları ve isimleri daha iyi hatırladıklarını gördü.Araştırmaya imza atanlardan Jennifer Heisz, bu sonuçların "göz taraması"nın öğretilmesiyle daha iyi hafızaya sahip olunabileceğini gösterdiğini vurguladı. Araştırma, "Psychological Science" dergisinde yayımlandı.
 

Facebook"
Kadınlar yüz hatırlamada daha başarılı
5 Haziran 2013, 1.215 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası