Konfüçyus: “Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi, başkasına yapma.”

konfucyus

M.Ö. 551’de Çin’de dünyaya gemiş ve M.Ö. 479’da ölmüş olan Konfüçyus, meşhur eski, Yunan filozofu Aristo’dan yaklaşık 100 yıl önce yaşamıştır. Üç yaşında babasını kaybeden Konfüçyus, annesiyle beraber Çin’in doğusundaki Shandong eyaletine yerleşmiştir. Asıl adının K’ung-fu-tzu (“tzuusta, öğretmen, üstad anlamına gelir), Kongçiu ya da Kongfuzi olduğu söylenmektedir. Konfüçyus ise halk tarafondan verilen saygın bir unvandır.

Çin’deki “Savaşın Beylikler Dönemi” olarak adlandırılan, derebeylerinin birbirleriyle savaştıkları bir dönemde yaşamıştır. Konfüçyus, dünyaya tekrar bir düzen verebileceğine inanmış ancak bunu başaramamıştır. Kendisine bu imkanı sağlamaları ve fikirlerini kabul etmeleri için Çin hükümdarlarından yardım istemiş ve sonunda kendi öğretilerini geliştirerek, bunları para karşılığı öğretmeye başlamıştır.

Konfüçyüs’de Sokrat gibi erdemsizliğin bilgisizlikten doğduğunu, erdemin bir bilgi işi olduğunu savunmuştur. Ona göre insanlar arasındaki ayrılıklar fiziki yapılardan çok bilgi derecelerinden doğar. Bilgeliğe ulaşamayan insan ne yaparsa yapsın gerçek anlamda iyi bir insan olamaz. Konfüçyüsçülüğün 9 tane erdemi vardır. Bu erdemler arasında günümüze kadar gelen ve ahlakın başkalarını düşünmekle başlayacağını ifade eden, “Size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi, başkalarına yapmayınız.” düsturu halk arasında çok bilinmektedir.

Gelişmiş hitap yeteneği sayesinde tarihteki en bilinen öğretmenlerden biri olmuştur.

Facebook"
Konfüçyus: “Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi, başkasına yapma.”
11 Ocak 2014, 2.293 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası