Rene Descartes: “Düşünüyorum, o halde varım / Cogito ergo sum”

rene-descartes-resimleri

1596 yılında Fransa’da doğan ünlü düşünür Rene Descartes’a göre bilginin kaynadağında akıl vardır ve insan zihninde, doğumuyla birlikte bir takım düşünceler bulunur. Descartes insan zihninin iki temel gücü olduğunu savunur. Bunlardan biri sezgi, diğeri de tüm dengelimdir. Sezgi, onun düşüncesine göre, akılda hiçbir şüphe bırakmayan ve en yüksek derecede açık olan bir kavrayış şeklidir.  Tümdengelim ise sezgi yoluyla açık seçik olan, bilinen doğrulardan ve tam bir kesinlikle bilinen olgulardan sonuca ulaşmaktır. Descartes, bilimin ve özellikle matematiğin tümevarım metodunu felsefeye uygulamaya çalışmıştır.

Descartes’in ünlü “Düşünüyorum, o halde varım” sözü de bu anlayışının bir ürünüdür. Bu noktadan başlayarak her şeyi sorgulamıştır, sözlerinde kendi varlığını, Yaratıcı’nın varlığını ve bir Yaratıcı’ya inanma ihtiyacını ifade etmiştir.

Bu sözü aynı zamanda Descartes’ın “Bilgi Teorisi“nin de bir hareket noktasıdır. Onun düşüncelerine göre benliğimizi, çevremizi, o anda var olan her şeyi bir an için gözlerimizi kapatıp yok farz edebiliriz. Ama o sırada varlığını inkar etmediğimiz tek şey, düşünmekte olduğumuzdur. O halde biz düşünen bir varlığızdır. Bu düşünceyle elde edilen sonuç, insanoğlunun ruh sahibi bir varlık olduğunun da kanıtıdır.

Facebook"
Rene Descartes: “Düşünüyorum, o halde varım / Cogito ergo sum”
11 Ocak 2014, 1.968 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası