Reza Zarrab İran ajanı mı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Arabistan’ın Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi’ni öldürmeyi tasarıladığı gerekçesiyle 25 sene mapus cezasına çarptırılan İran asıllı Amerika Birleşik Devletleri vatandaşının, 17 Aralık yolsuzluk operasyonuyla gözaltına alınan İran asıllı Reza Zarraf arasındaki ilişkiyi TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI gündemine taşıdı.

Reza Zarrab İran Ajanı mı ?

Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Adil el-Cubeyr’i 2011’de Washington’da bir lokantada öldürmeyi amaçlayan, bu suç sebebiyle Mayıs 2013 tarihinde ABD Mahkemeleri aracılığıyla 25 sene mapus cezasına çarptırılan İran asıllı ABD vatandaşı Mansour Arbabsiar’a Rıza Sarraf irtibatlı 2 firma aracılığıyla 1,5 milyon dolar gönderildiğinin FBI aracılığıyla belirlediği meydana çıktı.

CHP’li Oran, FBI raporunda geçen Türk şirketlerini ve Sarraf’ın İran Devrim Muhafızlarıyla ilişkili El Kuds Gücü ajanı olup olmadığı konularının hepsini Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e götürdü.

TÜRKİYE GÜNDEMİNE YASIMAYAN KONULAR

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye konu hakkında olarak 2 farklı sual önergesi yöneltti. Oran’ın önergelerinde daha ülkemiz gündemine yansımamış Amerika Birleşik Devletleri iddianamesindeki bir takım unsurlara da yer vermesi dikkat çekti.

1,5 MİLYON DOLARLIK SUİKAST PARASI SARRAF’TAN

Oran önergesinde, “Kamuoyuna yansıyan 21 Ekim 2011 tarihindeki MİT raporuna göre , Rıza Sarraf’ın Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Adil El Cubeyr’e suikast tertip etmeyi amaçlayan Mansour Arbabsiar’a 1,5 milyon dolar suikast parası gönderdiğini ve FBI aracılığıyla yapılmış olan denetim sonucu olarak da bu vaziyetin saptandığına” işaret etti.

KIZIL KOALİSYON OPERASYONU İLE YAKALANDI

Amerikan Güvenlik Kurumu FBI aracılığıyla “Kızıl Koalisyon Operasyonu ” adı verilen  bir operasyonla Mansour Arbabsiar’ın yakalandığını belirten Umut Oran,  ” Uluslararası kaynaklara göre ‘Mansour Arbabsiar bir şahıs aracılığıyla aranmış, suikast amaçlı anlaşılan fiyatı olan 1 ,5 milyon doların yarısının kendisinin Meksika’ya geçişinden ardından ödeneceği bildirilmiştir” diye konuştu .

Mansour Arbabsiar’ın hakikaten Meksika’ya gitmeye çalıştığını, fakat Meksika Hükümeti aracılığıyla havalimanından geriye çevrilerek 28 Eylül 2011 tarihinde geriye sevk edildiği John F. Kennedy Havalimanı’nda FBI aracılığıyla yakalandığını bildiren Umut Oran, Başbakan Erdoğan’a şu sualleri yöneltti:

RIZA SARRAF, EL KUDS GÜCÜ PERSONELİ Mİ?

“- Mansour Arbabsiar ilk ifadesinde “İran Devrim Muhafızlarına Bağlı El Kuds Gücü aracılığıyla işe alındığını, finanse edildiğini ve yönlendirildiğini” söylemektedir. MİT raporuna göre 1 ,5 milyon dolar suikast parası gönderen Rıza Sarraf İran Devrim Muhafızlarına Bağlı El Kuds Gücü elemanı midir? İran Hükümetine ilişkin herhangi bir idari birimle herhangi bir irtibatı bulunduğu yönünde tarafınıza iletilen bir bilgi var mıdır?

SİZE GÖRE HÂLÂ “HAYIRSEVER BİR İŞADAMI” MI?

– Tüm bu verilere rağmen Rıza Sarraf ile ilgili , 26 Aralık 2013 tarihinde “hayırsever bir iş adamı” ifadesinde bulunduğunuz görülmektedir. Hayırsever iş adamlarının icraatları aralarında yabancı bir ülkedeki bir büyükelçinin suikasti için finansal destek yapmak bulunmakta mıdır?

FBI RAPORUNDAKİ ŞİRKETLER İNCELENDİ Mİ?

– FBI aracılığıyla yapılan araştırmalara göre Arbabsiar’a sevk edilen ücret El Kuds Gücü aracılığıyla yönetilen bir banka hesabından kendisine iletilmiştir. MİT aracılığıyla getirilen Talep Notu’nda, Azra İthalat ve İhracat Ticaret Limited Şirketi’ ve ‘Hacer Mücevherat Kuyumculuk Turizm Otomotiv Gıda Tekstil Endüstri Limited Şirketi’nin asıl sahibinin Rıza Sarraf olduğu , bu firmaların da göstermelik şirketler olduğu istikametinde bilgi yer almaktadır.Bu şirketler ile ilgili herhangi bir mali ve hukuki analiz başlatılmış mıdır? Bu firmaların banka hesapları yabancı bir güvenlik kuruluşu aracılığıyla mı kullanılmaktadır?

SUİKAST PARASI DA MİT RAPORUNDA VAR MIYDI?

– 21 Ekim 2011’de 6 MİT çalışanlarının ortak imzasıyla yapılan ve “Sayın Müsteşar”a hitabıyla tertip eden bir talep notunda Rıza Sarraf’ın asıl sahibi olduğu Azra Firması ve Hacer Mücevherat Firması’nın Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Adil El Cubeyr’e suikast tertip etmeyi amaçlayan Mansour Arbabsiar’a suikast parası gönderdiği bilgisi tarafınıza iletilmiş midir? Bu veriler ışığında hukuki ve idari herhangi bir araştırma başlatılması için tarafınızca hangi teşebbüste bulunuldu?

BİLGİYİ ABD İLE PAYLAŞTINIZ MI?

–  Uluslararası teamüller icabı bu haber Suudi Arabistan ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ile paylaşılmış mıdır? Raporda, bu paranın kaç taksit şeklinde ve hangi koşullarda ödeneceğine dair bir haber bulunmakta mıdır? Bu yönde tarafınıza iştirak eden herhangi bir haber var mıdır?

RAFSANCANİ’NİN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ DEVREDE

–  Anılan bilgi notunda, “Rıza Sarraf’ın Ülkemiz -İran arasında yasadışı olarak yüksek montanlı para transferi yaptığı,  İstanbul Kapalı Çarşı’daki ‘Durak Döviz’in sahibi olduğu ve 2009-2011 senelerinde Ülkemiz’ye soktuğu paranın İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın eski özel kalem müdürü İsfendiyar Rahim Meşai’ye ilişkin olduğu ”  tarafınıza bildirilmiş midir? Bu yüksek montanlı ve şüpheli para transferlerini araştırmak ve usulsüzlükleri engellemek için hangi hukuki veya idari teşebbüslerde bulundunuz?

RIZA SARRAF İRAN AJANI MI?

– Mansour Arbabsiar ABD mahkemesinde verdiği ifadede Iran Güvenlik Birimleri ile beraber Suudi Arabistan Elçisi’ne suikast yapmak için çalıştığını söylemiştir. Bu şahsa para yolladığı öne sürülen Rıza Sarraf İran istihbarat ya da askeri birimlerine ilişkili bir çalışan midir? Tarafınıza sevk edilen bu şekilde bir bilgi var mıdır?

– Yabancı bir ülkedeki bir başka ülkenin büyükelçisini öldürmek isteyen bir suikastçiye para gönderen, bu yöntemle terör faaliyetine destek ve yataklık yaptığı yönünde güçlü kuşku yer alan bir iş adamının tarafınızca “hayırsever bir iş adamı” olarak tanımlanmıştır.Bunun uluslararası alanda ülkemize yaşatacağı itibar kaybına karşın atmayı planladığınız adımlar nelerdir?

SUUDİLER VEYA ABD UYARDI MI?

– Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri ya da Suudi Arabistan Hükümetleri’nden tarafınıza iştirak eden bir uyarı, nota ya da bilgi bulunmakta mıdır? Bu bilginin tarihi nedir?

MADDİ İLİŞKİNİZ OLDU MU?

– Rıza Sarraf ile ortak iş yapması ya da onun işlerini kolaylaştırması amaçlı herhangi bir Bakanınıza verdiğiniz yazılı ya da sözlü bir emir var mıdır? Bu emir hangi tarihte verilmiştir? Rıza Sarraf ya da onun ortağının yer aldığı şirketlerle ailenize ilişkin ya da ortağı olduğu bir tüzel şahsiyet içinde herhangi bir parasal ilişki bulunmakta mıdır? “

Facebook"
Reza Zarrab İran ajanı mı
25 Ocak 2014, 2.433 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası