Said Nursi: “Evet her söylediğim doğru olmalı; fakat her doğruyu söylemek doğru değil”

Said Nursi

Beddiüzzaman Said Nursi, 13. asrın (Hicri) büyük alimidir. Allah’ın kendisine verdiği üstün bir ilim ve hikmetleRisale-i Nur” gibi önemli bir eseri yazmıştır. Risale-i Nur Külliyatı ile yüz binlerce insanın hidayetine, imanda derinleşmesine vesile olan Said Nursi’nin 35 yaşındayken Şam’da, Şam ulemasının ısrarı üzerine Cami-i Emevi’de verdiği hutbe son derecede önemlidir. Birçok hikmetli sözle dolu olan bu hutbeyi Said Nursi, Şam’da bir hafta içinde iki defa vermiştir. On bin kişiye hitap ettiği ve İslam aleminin geleceğine yönelik konulardan da bahsettiği hutbesinde, Beddiüzzaman, “Evet, her söylediğim doğru olmalı, fakat her doğruyu söylemek doğru değil..” sözüne de yer vermiştir. Bu cümlesiyle doğru sözlerin yerinde ve zamanında söylenmedikleri taktirde karşı tarafta gerekli etkiyi yapmayacağını, özellikle de temiz niyetle söylenmedikleri taktirde ters etki yapıp, gerçekte hak olan bir fikrin haksızlıkla harcanmasına sebebiyet vereceğini ifade etmiştir.

Bu sözde aynı zamanda ihlasın öncemi de görülmektedir. Bir iş ihlasla yapıldığında güzel bir sonuç alınabilir ya da güzel bir söz ihlasla söylendiğinde karşı tarafta etki uyandırabilir. Aksi taktirde, yeni ihlasın zedelendiği amellerin sonucunda da bir bereketsizlik olur.

Beddiüzzaman bu sözle doğruluğa dair önemli bir ölçü de vermektedir. Zira hem doğruluktan asla şaşmamak gerektiğini vurgulamakta hem de bunuyaparken akılcı davranmak gerektiğini belirtmektedir. Çünkü doğru söylemenin zarar getireceği yerde susmak daha faydalı olabilir.

Bununla birlikte “Her söylediğin doğru olmalı.” sözü çok önemli ve kapsamlı bir sözdür.  Kişi yaşamı boyunca pek çok durumla karşılaşır. Kimi zaman bazı şeyleri göze alarak cesur olmalı ve doğruyu söylemeli, kimi zaman kendi nefsinin ya da yakınlarının aleyhine dahi olsa doğrulardan taviz vermemeli, adaletten şaşmamalı, doğrudan yana tavır koymalıdır.

Üstad hazreleri hiçbir şekilde doğruluktan ödün vermemekte, yalanın kapılarını baştan kapatmaktadır. Yalan söylemenin hiçbir mazereti olmayacağını, doğruluk ya da susmanın dışında yol düşünülemeyeceğini ifade etmektedir. Bu, günümüzde kişilerin ve toplumların çok ihtiyacı olan ve mutlaka dikkate alınması gereken çok önemli bir düsturdur.

Facebook"
Said Nursi: “Evet her söylediğim doğru olmalı; fakat her doğruyu söylemek doğru değil”
25 Ocak 2014, 1.745 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası