Talleyrand: “Hiçbir şey öğrenmediler ve hiçbir şey unutmadılar!”

Napolyon Dönemi’nin başbakanı olan Talleyrand 1757 – 1838 tarihlerinde yaşamıştı. Napolyon onu “Benevert prensi” olarak adlandırmıştı. Çevresinde yetenekli bir oportünist olarak tanınıyordu. Nitekim geçmişte yaptıklarına rağmen, halka kendisini yeniden kabul ettirmeyi ve onlara geçmişi unutturmayı başarmıştı. Bu yeteneği sayesinde yalnızca Napolyon Dönemi’nde değil Restorasyın Dönem’nde de başbakanlık yaptı.

Talleyrand, “Hiçbir şey öğrenmediler ve hiçbir şey unutmadılar.” cümlesini Fransa’yı devrim dolayısıyla terk eden ancak 1. Napolyon’un düşüşü üzerine ülkeye geri dönen aristokratlar için söylemişti. Zira bu kişiler Talleyrand’a göre aradan geçen 20 yıl boyunca yaşanan değişiklikleri hiç hesaba katmıyorlar, kaldıkları yerden devam ederek geçmişteki gibi tutum gösteriyorlardı. Oysa ona göre siyasi hayatta çok şey değişmişti ve bunlar göz ardı edilemez değişikliklerdi.

Facebook"
Talleyrand: “Hiçbir şey öğrenmediler ve hiçbir şey unutmadılar!”
28 Şubat 2014, 1.527 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası