Tecavüzcüye kamu davası

ADALET Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak çalışması olan Çocuk İstismarı Taslağı, birkaç kez revize edildi. İlk kez Hürriyet’in duyurduğu, içinde “Üreme Sağlığı” başlığı altında kürtaja ilişkin düzenlemelerin de olduğu taslak, son şeklini aldı. Adalet Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu’na sevk edilecek olan taslak, şu düzenlemeleri içeriyor:
TECAVÜZCÜYE KAMU DAVASI
Taslağa göre, 15-18 yaş grubunda cinsel istismar suçları, kamu davası kapsamına girecek. Savcılık, haber alır almaz kamu davası açacak. Şikâyet olmasa dahi ceza verilebilecek. TCK’nin 102 ve 103’üncü maddelerinde yer alan tecavüz ve tacize yönelik suçlara verilen cezalar arttırılacak.
ÜST SINIR 18 YAŞ
Buna göre, tecavüzün ceza üst sınırı 18 yıl olacak. Mağdur, engelli çocuksa ceza yarı oranında arttırılacak.  Tecavüz ve taciz davalarında mahkemeler artık adli tıptan “ruhsal sağlığı bozulmuş mudur?” şeklinde rapor istemeyecek.
KİMYASAL HADIM GÜNDEMDE
Taslağa göre, çocukları taciz eden veya tecavüzde bulunan istismarcılara verilen cezalar artırıldı. Pedofili olan sanıklara, “kimyasal kastrasyon-ilaçlı hadım” uygulaması gündeme geldi. Bu ve benzeri tıbbi müdahalelerin yapılabilmesi için tasarıya “Çocuklara tecavüz eden pedofili hastalarına tıbbi tedavi uygulanır” hükmü konuldu. Ancak, hangi yöntemlere, hangi aşamada başvurulacağı yönetmelikle düzenlenecek.
YASADIŞI KÜRTAJ CEZASI
Üreme Sağlığı bölümüne göre, isteğe bağlı kürtajın 10 hafta olan süresinde değişiklik olmayacak. Süre, ensest ve tecavüz mağdurları için 20 haftaya kadar uzayabilecek. Kürtaj yaptırmak isteyen kadına vazgeçmesi için “bilgilendirme ve düşünme” hükmü kondu. Bu bilgilendirme erkeğe de yapılacak. Kürtaj, mutlaka kadın doğumcular tarafından tam teşekküllü hastanede yapılacak. Yasadışı kürtaj yapan hekime 8 yıl hapis cezası verilecek.

Facebook"
Tecavüzcüye kamu davası
14 Nisan 2013, 1.476 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası