WordPress Seo Ayarlarını Güçlendirme

WordPress’i ilk 2006 yıllarında kullandığımı hatırlıyorum. Tabi o dönemde SEO kavramı yeni yeni ortaya çıkmıştı. Linklerin bile harflerden oluşması SEO içerisinde sayılıyordu. SEO kelimesininin anlamını bilen ise pek az kimse bilirdi. Özellikle web site yapanlar yani webmasterlar dahi bu terime pek uzaktı. WordPress’te ilk blog açışım orta okulda bir dersten kaçmam ile başladı. O dönemlerde 14 yaşlarında bir çocuktum ve web üzerine müthiş şeyler hazırlıyordum. İnsanlar benim yaşıma inanamıyordu. WordPress ile kişisel amaçlarla açtığım blogu daha o gün bir genel bloga dönüştürdüm. Müthiş bir seo alt yapısı ve muhteşem bir sadelik sunan arayüze sahip idi. PHP-NUKE kullandığım ve 130.000 üyeye sahip portalımın keşke alt yapısını bu sisteme uydurabilseydim derim her zaman. Her neyse daha o gün wordpress ile ilgili farkettiğim şey Google’da çabuk indexlenme ve SEO kalitesinin yüksek olması sebebi ile üst sıralara çabuk çıkabilmekti. WordPress’in ilk kullanıcılarından ve yeteneklerinin farkında olanlardan olduğum için genel blogum ile (ismini vermek istemiyorum) yaklaşık 10 günlük süre içerisinde binlerce tekil hite ulaştım. Tabi aradan geçen neredeyse 10 senede her dükkanın bir web sitesi dahi açılınca işler eskisi kadar kolaylığını kaybetti. Şimdi size yediyedi.com ve ismini vermeyeceğim sektörel blogumla ilgili farkları yazacağım.Öncelikle YediYedi.com’u kurarken yaklaşık 3-4 sene internete verdiğim aradaki farkları gözlemleyebilmek için açtım. Çeşitli otomatik php içerik botları yazdım. İçerik ekledim. Kırk yılda bir özgün içerikler ekledim. Bunlardan bir kaçı mükemmel hit getiriyor. Ama genel olarak YediYedi.Com’un hiti gerçekten çok zayıf. Üstelik 2 yıllık bir yayın hayatı var. Bunun sebebini ilgisizlik ve otomatik içerik eklemekle açıklayabilirim. Üniversite, projeler, vize ve finaller hatta bütünlemeler derken pek vakit kalmıyor. Bu süre içerisinde daha önce blogda tanıttığım olabildiğince kişisel blogumdan içerik girmeye başladım. Bu içerikler hobi olarak yaptığım ve arasıra gelir elde ettiğim bir sektörel iş ile alakalı. Toplam 13-14 içerik var şuanda. Tüm içeriklerinde ve anahtar kelimelerinde ilk 5te yer alıyor. Çünkü tüm içerikleri hazırlarken mükemmel bir makale formatı, orjinal görseller ve kendi hazırladığım video anlatımları yer alıyor. Blogda ortalama geçirilen zaman 02:47 dakika ve bu çok iyi bir oran. Sanırım bloga biraz daha vakit ayırsam gerçek anlamda gelir elde ettirecek.

YediYedi.com ve blogumu SEO karşılaştırmasına soktuğumda şöyle açıklamalar ve bilgiler verebilirim size. YediYedi’de minimum özgün içerik, maksimum kopya içerik ve güncellik az olarak gözüküyor. Blog ise güncelliğini şuan sağlayamamış olmasına rağmen tamamen özgün içerik ve görselleriyle ve video anlatımlarıyla giriş yapan kişilerin ilgisini çekiyor sitede kalma süresini uzun tutmama olanak sağlıyor. Ayrıca blogda girilen tüm içeriklerin başlık, açıklama ve önemi kalmamasına rağmen meta açıklamaları yazılıyor. Gereksiz etiket kullanımından kesinlik ile kaçınıyorum. Anahtar 2 kelimede ilk sıraya çıktım. Backlink olarak bloga rakip olan sitelerden backlink sağladım. Bir kısmı nofollow bir kaçı dofollow ve ekşisözlük, kariyetjet gibi markaların önüne geçtim ve ilk sırayı aldım. İlk üç ay ikinci sırada ilk sırada olduğumu da not edeyim. Ancak düzenli bir ilerleyiş ile ilk sırayı aldım ve kaybetmiyorum. YediYedi’de ise backlinkler her yerden sağlandı. Kaliteli, kalitesiz gözetilmedi ve sonuç başarısızlık olarak gözüküyor. YediYedi’de sağlanan hiti ve trafiği blogum ile yakalamam içten bile değil üstelik yüzde on daha az içerik ile.

Size tavsiyem şöyle olur içerikleri tek tek girin ve özgün yazamıyorsanız olabildiğince özgünleştirin. Gereksiz backlink alımından kaçının. Gereksiz backlinkler inanılmaz başa bela oluyor. Sonra ne yapacağım ben diye r10.net forumlarını dolanıyorsunuz. Yapmayın! Girdiğiniz içeriklerin title, description ve meta keywordlerini özel olarak ayarlayın. Orjinal görsel ve mümkünse orjinal video kullanırsanız ve bunu bir süre devam ettirirseniz mutlaka emeğinizin karşılığını alacaksınız.

Google Analytics kullanıyor musunuz ? Ben kullanıyorum ve benim gibi sayısız insan analytics kullanıyor. Sayyaç gibi siteler pek güven vermiyor. İnanmıyorum pek analytics haricine. Analytics ile ilgili olarak şunu söyleyebilirim. Google Analytics ile sitenizin raporlarını mükemmel bir biçimde tutabiliyorsunuz. Ya peki bu verileri sadece siz tutup mu kullanıyorsunuz, değerlendiriyorsunuz ? Google’da değerlendiriyor. Bunu yine iki sitem arasında karşılaştırma ile en azından kendi adıma kesin olarak belirledim. Şöyle blogumda ortalama sitede, sayfalarda geçirilen süre 02:45-03:00 dakika aralarında hiti yediyedi.com’dan daha düşük ancak ziyaretçi kitlesinde ikinci sırada brezilya gibi ülkeler var. Google’da yediyedi.com ile aynı hedefe ve anahtar kelimelere yönelik içerik girdiğimde blog sitem yediyedi.com ile beraber ilk sayfada çıktığında en az 3 sıra önde oluyor. Peki Analytics kullanmayalım o zaman diyorsanız yine yanılıyorsunuz! Çünkü google+, gmail gibi uygulamaları kullanan ve çoğu zaman otomatik üye girişi yaptığımızın farkında olmadığımız zamanlarda bile yaptığımız dolaşımları Google değerlendiriyor. YediYedi.com’da ziyaretçinin durma süresi 00:45 saniye civarında. Siz analytics kullanmasanız dahi Google’ın servislerine üyeyiz hepimiz. Farkında olmasak bile üyeyiz 🙂 Yani sözü uzatıyorum ama size en azından kendi tecrübelerimden fayda sağlamak istiyorum.

Ayrıca iki sitede Yoast SEO eklentisini kullanıyorum. Blogumda toplam 4-5 adet eklenti vardır. Bunlardan birisi wordpress iletişim formu eklentisidir.

Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsanız ziyaretçilerinizi sitenizde tutacak içerikler üretin. Örnek: Konu başlığımız ve içeriğimiz bir şiirden oluşuyor. Bu şiirin video görselini de ekleyin. Tabi bu orjinal içerik olarak kabuk edilemez. iPhone ile ilgili bir sıkıntıyı dile getiriyorsanız kendiniz iPhone’un fotoğraflarını çekin ve ekleyin ayrıca kendiniz video ekleyin ve içerikte doğru kelimeler seçip anahtar kelimelerinizi iyi belirleyip yayına verin.

Blogum ile ilgili bilgi: Bir çok free lance iş teklifi, şirketlerden iş teklifi ve çeşitli soru mailleri alıyorum. Bildiğiniz şeyi yazın ve yayınlayın. İnternet büyük bir içerik çöplüğü oldu. Bu 2000li yılların başında da böyleydi. Siz animasyon yapıyorsanız animasyonlarınızı anlatın nasıl yaptığınızı anlatın gidip siyasi içerik üretip kendinizi üzmeyin.

Seviyorum sizi.

 

Facebook"
WordPress Seo Ayarlarını Güçlendirme
15 Ocak 2015, 2.633 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası