WordPress SEO by Yoast Eklentisinin Kurulumu ve Ayarları

Günümüzde WordPress altyapısı ile bir blog veya web site kurmak çocuk oyuncağına dönüştü. Hali ile tonlarca eklenti tonlarca yazılım ile ihtiyacımız olan ilgili eklentiye ulaşamaz durumlara geldik. WordPress kolay kurulum dışında kolay kullanım ve sonu belli olmayan wordpress eklentisi ve wordpress temaları ile kitlelere kolay ulaşmamızı sağlıyor. WordPress’in kurulumu ile gelen wordpress seo ayarları pek istenilen düzeyde değil. Bu yüzden kullanıcılar seo kelimesi nedir gibi arama taramalardan sonra ilk olarak wordpress seo ayarları ve wordpress seo eklentileri gereçleri gibi arayışlara giriyor. WordPress SEO eklentileri piyasada istemediğiniz kadar var ancak aralarında yıllardır başarılı ve wordpress kullanıcılarını memnun eden bir kaç eklenti var. Bunlardan birisi ücretsiz olan en iyi wordpress seo eklentisi olarak tabir edilebilecek Yoast SEO eklentisidir.

WordPress Yoast seo eklentisi ile sayısız bir çok wordpress seo ayarını tek tuş ile tek bir panel üzerinden yapabilirsiniz. Eklentiyi yüklemek için buraya tıklayınız.

WordPress yoast seo sitemap kullanımı ise size google arama motoru üzerinde hızlı indexlenme keyfi yaşatacak bir özelliktir. Her eklediğiniz yeni içeriğinizde google sizin sitemap yani site haritanız sayesinde haberdar olacak.

WordPress SEO by Yoast Eklentisinin Ayarları

Edit Files : .htaccess dosyasına erişim sağlayarak dosya üzerinde değişikler yapabiliyoruz.

1. Başlangıç

Eklenti ile ilgili genel ayarların yapıldığı bölümdür. Bu sekme altında eklenti ile ilgili kısa bir tura çıkabilir, ayarlarınız ile alakalı sıkıntı yaşadığınız takdirde “Varsayılan Ayarlara Dön” kısmı ile eklentiyi kurulum ayarlarına döndürebilirsiniz.

İzleme kısmını doldurup doldurmamak tamamen sizin kararınız. Eğer İzleme’ye izin verirseniz eklenti yazılımcıları eklentinin geliştirilip daha stabil hale gelmesi için sizin seo verilerinize anonim olarak ulaşabilirler, vermediğiniz takdirde ulaşamazlar. En azından biz öyle sanıyoruz.:)

Güvenlik kısmı ise birden fazla yazarın ve editörün olduğu siteler için önem taşımakta. Şayet yazarlarınıza ve editörlerinize güvenmiyorsanız kutucuğu doldurmayarak onları noindex yapabilir, arama motorlarında indekslenmesini engelleyebilirsiniz.

Web Yöneticisi Araçları kısmında blogunuzu Google, Bing ve Alexa’ya kaydedebilirsiniz. Şayet sitenizi bu zamana kadar kaydetmediyseniz doğrulama kodlarını bu kısımlara yazarak sitenizi doğrulatabilirsiniz.

WordPress Yoast SEO Eklentisinin Kurulumu Baslangic

2. Başlıklar ve Metalar

Genel

Genel sekmesi bölümünde önemli olan 2 kısım yer almaktadır.

WordPress Yoast SEO Eklentisinin Kurulumu

Bunlardan ilk olanı Başlık Ayarları kısmında yer alan Force Rewrite Titles bölümüdür. Eğer temanızda özel bir kod kullanmıyor ve Title etiketinde site başlığınız sorun oluşturuyorsa kutucuğu işaretlemelisiniz. Çünkü yazının ilerleyen bölümlerinde yapacağımız bazı Title ayarları sitenizin ayarlarıyla çelişmesine neden olabilir. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz garantiye almak açısından kutucuğu işaretlemeniz yararınıza olacaktır.

Dikkat etmemiz gereken diğer husus ise Use meta keywords tag? bölümü. Eğer sitenizde Anahtar Kelimeleri meta etiketi olarak kullanmak istiyorsanız ilgili kutucuğu işaretlemelisiniz; Ancak şunu söylemeliyim ki Google bir süre önce anahtar kelime meta etiketlerini aramalarda kriter olarak kullanmayı bıraktığını açıkladı. Dolayısıyla kutucuğu boş bırakırsanız sizin açınızdan bir zararı olmayacaktır. Ama ben yinede doldurulması gerektiğini düşünüyorum.

Diğer kutular bizim açımızdan çok önem arz etmediği için boş bırakıyoruz.

Home

Home sekmesi sitemizin anasayfası ile ilgili ayarların yapıldığı kısımdır. Bu bölümde anasayfamızda yer alacak Site Başlığı, Site Açıklaması ve Anahtar Kelime Etiketlerinin düzenleneceği 3 kısım bulunmaktadır.

WordPress Yoast SEO Eklentisinin Kurulumu Home Ayarlari

“Site başlığı şablonu” kutusu sitemizin ana sayfasının başlığının nasıl olacağına karar verdiğimiz kısımdır. WordPress SEO by Yoast eklentisini kurduğunuz zaman eklenti size standart bir şablon sunmakta fakat siz bu şablonu dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Gerek benim yaptığım gibi düz yazı kullanabilir gerekse eklentinin size sunmuş olduğu etiketleri kullanarak bir şablon oluşturabilirsiniz. Eklentinin size sunmuş olduğu etiketleri ve ne işe yaradıklarını Yardım sekmesi altından görebilirsiniz. Ayrıca site başlığınızı belirlerken 70 karakteri aşmamaya özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

“Site açıklaması şablonu” kutusu ise üstte ki görselden de anlayacağınız üzere sitemizin anasayfasının açıklama kısmını düzenlediğimiz bölümdür. Bu bölüme de aynı şekilde ister kendimiz manuel olarak açıklama yazabilir istersekte eklentinin etiketlerini kullanarak düzenleme yapabiliriz. Yalnız dikkat etmeniz gereken kısım şayet eklentinin etiketlerini kullanacaksanız blogunuzun genel ayarlarında yer alan Site Başlığı ve Slogan kısımlarını doldurmalısınız. Bu alanları doldurmadığınız takdirde etiketler bir işe yaramayacaktır. Ayrıca site açıklamanızın 156 karakterden fazla olmaması arama motorlarıyla uyumlu olması açısından önem taşımaktadır.

“Anahtar kelime şablonu” kutusu anasayfamızın meta etiketlerini belirleyeceğimiz bölümdür. Bu alanda belirleyecek olduğunuz etiketlerin blogunuzla uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. İlgili olmayan anahtar kelimeler size yarardan çok zarar getirir. Aynı zamanda çok fazla anahtar kelime kullanmanızda size yarar getirmeyecektir. Burada kullanacağınız anahtar kelimelerin sayısının 20’den az, 30’dan da fazla olmamasına dikkat etmelisiniz.

Yazı Türleri

Blogumuzda anasayfanın dışında kalan diğer sayfaların ayarlarını “Yazı Türleri” sekmesinden yapmaktayız. Bu bölüm Yazı, Sayfa ve Ortam ayarlarının yapıldığı 3 kısımdır oluşur.

WordPress-Yoast-SEO-Eklentisinin-Kurulumu-Yazi-Turleri

Yazılar kısmında blogumuza eklediğimiz yazıların seo ayarlarının yapmaktayız. “Site başlığı şablonu” kutusunu doldururken etiket kullanmalısınız. Zira o kutuyu manuel olarak doldurursanız bundan sonra yazacağınız yazıların başlıklarında oraya yazacağın şey gözükecektir. Dolayısıyla eklentinin kurulduktan sonra ki standart şablonu sizin işinizi fazlasıyla görür. Ya da benim yaptığım gibi ufak değişikliklerle aynı şablonu kullanabilirsiniz.

Site açıklaması şablonunu ve anahtar kelime şablonunu boş bırakabilirsiniz. Bu alanları yazıları hazırlarken sayfanın alt kısmında yer alan Yoast widget aracılığıyla düzenleyeceğiz. Bu şekilde her yazı için farklı bir açıklama ve anahtar kelime dizisi kullanabilirsiniz. Bunun dışında Yazılar kısmında yer alan kutulara işaret koymuyoruz.

Sayfalar kısmında blogumuzda hazırladığımız sayfaların seo ayarlarını yapmaktayız. Dilerseniz Yazılar kısmında ki gibi bir düzen oluşturabilir, sadece site başlığı şablonunu doldurup, site açıklama şablonunu ve anahtar kelime şablonunu boş bırakarak bu alanları sayfayı hazırlarken sayfanın altında yer alan Yoast widget aracılığıyla oluşturabilirsiniz; Dilerseniz de benim yaptığım gibi manuel olarak bu alanları doldurabilirsiniz. Ben her sayfa için ayrı bir açıklamaya ve anahtar kelimeye gerek görmediğim için manuel doldurmayı seçtim. Fakat sizin çok fazla sayfanız varsa bu alanları boş bırakıp sayfaların içinden buraları oluşturmanız daha uygun olacaktır.

Resimde de gördüğünüz gibi Meta robotları kutusunu işaretleyerek blogumda ki sayfaların arama motorlarında indekslenmesini engelledim. Fakat az öncede söylediğim gibi sizin çok fazla sayfanız var ise ve sayfalarınızın arama motorlarında gösterimi size yarar sağlayacaksa bunu engellemeyebilirsiniz. O zamanda bu kutuya işaret koymazsınız. Meta robotları kutusunun dışında kalan diğer kutuları ise Yazılar kısmında ki gibi boş bırakıyoruz.

Ortam kısmında ise blogumuzda kullandığımız video ve görsellerin gösterim sayfalarının seo ayarlarını yapmaktayız. Şayet blogunuz video ve görsel paylaşımına yönelik değilse bu kısımda ki ayarları, sayfalar kısmında ki ayarlara benzer bir şablon kullanabilirsiniz.

Taksonomiler

Taksonomiler kısmında blogumuzun kategori, etiket ve biçim sayfalarının seo ayarlarını düzenlemekteyiz. Şayet bu sayfaların arama motorlarında indekslenmesini istemiyorsanız meta robotları kutusunu işaretlemeniz yeterli olacaktır. Eğer indekslenmesi sizin açınızdan bir sakınca doğurmuyorsa eklentinin standart şablonunu kullanabilirsiniz. Ya da benim yaptığım gibi üzerinde biraz değişiklik yaparak arama motorlarına daha uyumlu hale getirebilirsiniz.

WordPress-Yoast-SEO-Eklentisinin-Kurulumu-Taksonomiler

Diğer

Bu bölümde Yazar, Arşiv ve diğer özel sayfalarımızın Seo ayarlarını yapıyoruz. Ben Yazar sayfalarının arama motorlarında indekslenmesini istiyorum ve bu yüzden de bu alanları aşağıda ki gibi doldurdum. Fakat siz istemeyebilirsiniz. Bu durumda Meta robotları kısmında yer alan kutuya işaret koymanız yeterli olacaktır. Arşiv sayfasının indekslenmesini istemediğim için Meta Robotları kutusunu işaretledim.

“Meta Robotları : noindex, follow” Kutusunu işaretlediğiniz takdirde, arama motorlarının örümceklerine “Bu kodun geçtiği sayfayı indeksleme, ancak içerisinde bulunan linkleri takip et” demiş oluyorsunuz.

Özel Sayfalar ise arama sayfalarının ve 404 hata sayfalarının seo ayarlarını yaptığımız kısımdır. Bu alanlar için eklentinin standart şablonunu kullanabilirsiniz.

WordPress-Yoast-SEO-Eklentisinin-Kurulumu-Diger

3. Sosyal

Bu kısımda sosyal medya hesaplarımızla ilgili ayarları gerçekleştirmekteyiz. Şu an için sadece Facebook, Twitter ve Google+ ayarları yer alıyor. Bu ayarlar vasıtasıyla Facebook sayfanızı bağlayabilir, meta etiketlerinizin arasına twitter kartı yerleştirebilir, Google+ yayımcı kimliğinizi ekleyerek author özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

4. XML Site Haritaları

Bu sekmede site haritamızın ayarlarını yapıyoruz. Şayet site haritamızı farklı bir eklenti yardımıyla oluşturmayı düşünmüyorsak “Check this box to enable XML sitemap functionality” yazısının karşısında yer alan kutuyu işaretliyoruz.

WordPress-Yoast-SEO-Eklentisinin-Kurulumu-XML-Site-Baglantilari

5. Kalıcı Bağlantılar

Kalıcı bağlantılar sekmesi eklentinin en önemli kısımlarının başında geliyor. Bu sekme altında blogumuzun URL’si ile ilgili bir takım ayarlar yapabiliyoruz.

Bu sekmede dikkat edeceğimiz iki kısım bulunuyor. Bunlardan ilki “Strip the category base (usually /category/) from the category URL” seçeneği, diğeri ise “Redirect attachment URL’s to parent post URL” seçeneği. Biz her iki seçeneğin karşısında yer alan kutulara da işaret koyuyoruz.

“Strip the category base (usually /category/) from the category URL” seçeneği indekslerinizde /category/ gibi terimlerin oluşmasını engelliyor.

“Redirect attachment URL’s to parent post URL” seçeneği ise konularınız da  yer alan görsellere, videolara direkt ulaşımda ziyaretçiyi ilgili başlığa yönlendirmenizi sağlıyor. Yani arama motorlarında görsel araması sonucu blogunuza gelen bir ziyaretçi bu seçeneğini işaretlediğiniz için sadece görseli görmüyor, ilgili yazıya ya da sayfaya yönleniyor. Bu da sizin ziyaretçi sayınızın artmasına neden oluyor.

Dahili Linkler, RSS ve Import & Export kategorilerinde değişiklik yapmanı gerek yok, varsayılan ayarları kullanmanız yeterli olacaktır.

Facebook"
WordPress SEO by Yoast Eklentisinin Kurulumu ve Ayarları
17 Kasım 2014, 1.957 views kere okundu.

Yorumlarınız Bizim İçin Çok Değerli
  1. Yazar: Uğur | 17 Kasım 2014 19:51

    Hocam öncelikle güzel yazınız için teşekkür ederim. Sormak istediğim soru şu, sitem görsel medya yönünden de bir hayli zengin bir site. Sizce Google XML sitemap mi kullanmalıyım yoksa Yoast Sitemap mi? Hangisi daha iyi? Net bir cevap alabilirsem gerçekten çok memnun olurum, teşekkürler.

  2. Yazar: Sercan Ujkanovic | 17 Kasım 2014 17:36

    @uğur, ben sadece yoast sitemap kullanıyorum. WordPress seo eklentisi Yoast‘ı tek başına kullanmanı tavsiye ederim. Herşeyin dışında sitenin veritabanına fazla yüklenmiş olmassın. Bir çok eklenti kullanmanı tavsiye etmem. Görsellerin için bir eklenti kullanacaksan da Google XML Sitemap for Images eklentisini tavsiye ederim.

Bu site portal içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Şarkı Sözü, şiirler, oyun oynayabilir, video izleyebilir, gündeme dair haberlere ulaşabilirsiniz. Kısacası vazgeçemeceğiniz bir sitedesiniz. Site Haritası